Panel používateľa

Psychohygiena - kľúč k úspechu

28.01.2010, PaedDr. Ľuboš Ďurdiak, PhD.

Psychická pohoda, vnútorná radosť, osobný i pracovný úspech – to sú niektoré z mnohých hodnôt, ktoré by chcel mať vo svojom živote asi každý. Nie každý však vie, ako to dosiahnuť. Mnohí sa iba zaplietajú vo svojich myšlienkach a nevedia nájsť cestu, ako obnoviť svoju duševnú rovnováhu. Stojí ich to stratu koncentrácie, stratu istoty, sebadôvery a neraz aj pracovnej pozície alebo dlhodobého vzťahu. Jedným z efektívnych spôsobov, ako tomu predísť, je poznanie zásad psychohygieny a jej vytrvalé uplatňovanie vo svojom živote.

Mnoho ľudí prežíva pocity nespokojnosti samého so sebou, všímajú si najmä svoje negatívne osobnostné stránky, stále si niečo vyčítajú a kladú na seba neprimerané požiadavky. Iní sa zasa neustále ocitajú v konfliktných vzťahoch, hnevajú sa na iných, závidia im, prípadne ich aj nenávidia a tak nielen znepríjemňujú život ľuďom v ich okolí, ale aj vo svojom vnútri prežívajú veľké utrpenie, oberajú sa o veľké množstvo energie, čo sa v konečnom dôsledku môže negatívne prejaviť až na ich telesnom zdraví. Niektorí nedokážu riešiť bežné problémové situácie, ktoré prináša život, neustále sa sťažujú, vopred sa rezignovane vzdávajú a tak sa ich adaptácia stane neprimeranou a vo svojom vnútri cítia ďalšie negatívne emócie, ktoré ich postupne oslabujú.

Opísané príklady životných situácií sa bežne stávajú ľuďom v domácom, ale i pracovnom prostredí. V oboch prípadoch to má negatívne dôsledky na chod celej domácnosti, prípadne firmy. Takíto ľudia sú unavení, demotivovaní, majú sklon k agresívnemu alebo submisívnemu správaniu, ich partneri, alebo kolegovia v práci sa im postupne začnú vyhýbať. A pokiaľ tento proces ich myslenia, prežívania a správania neprerušia a nenahradia iným, budú sa cítiť aj neúspešní a neschopní...

Nespokojní a nevyrovnaní ľudia sa tak stávajú záťažou pre svoje sociálne prostredie, kde vnášajú do medziľudských vzťahov podráždenosť a viacej konfliktov, ale zároveň sú stresorom aj sami sebe, lebo prežívajú veľké citové napätia a nedokážu svoj život prežívať naplno, čo im bráni dosiahnuť stav radosti a spokojnosti. Naopak, ľudia, ktorí sú vyrovnaní, duševne zdraví, v psychickej pohode, priaznivo vplývajú na svoje sociálne okolie, sú tvorivejší, výkonnejší s vyššou mierou sebadôvery a aj ich subjektívna spokojnosť je na vyššej úrovni.

Je tomu tak preto, lebo človek môže byť v psychickej pohode, duševne vyrovnaný vtedy, ak pozná svoje skutočné slabé i silné stránky, je so sebou primerane spokojný, ak má dobré vzťahy s inými a je schopný efektívne riešiť každodenné problémy. Iba takýto človek si dokáže stanoviť primerané ciele bez toho, aby sa preceňoval, alebo podceňoval, iba takýto človek dokáže úspešne riadiť seba, svoj pracovný tím i celý svoj život tak, že keď spadne na ceste životom, dokáže znova a znova vstať a iba takýto človek dokáže mať rád seba aj iných bez podmienok, bez manipulovania, bez pretvárky.

Znie to jednoducho, ale je to celoživotný proces práce človeka na sebe samom. A v procese tohto osobnostného rastu sa nikto nevyhne situáciám, kedy bude potrebovať niekoho, o koho sa môže oprieť, s kým sa môže podeliť o svoje starosti i radosti, kto mu úprimným spôsobom „nastaví zrkadlo" a kto mu bude dobrým poradcom, koučom, či sprievodcom na jeho ceste životom. Nevyhne sa ani tomu, aby vedome alebo nevedome využíval na tejto ceste základné pravidlá psychohygieny, ktorá jedinečným spôsobom poskytuje ľuďom návod na zdravý spôsob života, posilňuje ich duševné a telesné zdravie, ale aj ich sebapoznanie, sebavedomie a pocity spokojnosti.

 


"Povieme Vám aj to, čo Vám iní povedať nevedia... a budete stále v predstihu!"

Copyright © 2010 PaedDr. Ľuboš Ďurdiak, PhD. - PSYCHOTREND & Discovery Trend s.r.o.. Všetky práva vyhradené. Obsah odborného článku na tejto stránke je chránený autorským právom a inými príslušnými platnými právnymi predpismi o ochrane autorských práv a duševného vlastníctva. K akémukoľvek použitiu tejto stránky (napr. kopírovanie autorských myšlienok a obsahu článku) je potrebné písomné povolenie od ich autora a uvedených spoločností.

Agentúra PSYCHOTREND & Discvery Trend

Precestoval som celý svet, a musím uznať, že s takýmto fenoménom sa človek len tak ľahko alebo často zasa nestretne!
Akad. mal. Frank Jalšovský
výtvarník a prezident Discovery Fine Arts Inc.

Unikátnosť konzultácií spočíva v tom, že v pomerne krátkom čase spoznáte možnosti, ktoré Vám dokážu zjednodušiť a skrátiť náročnú cestu za stanoveným cieľom. Investované prostriedky do akýchkoľvek služieb pána Ďurdiaka prinášajú zhodnotenia vo vnútornom postoji ako aj v dosahovaných výsledkoch.
Ing. Marcela Cerulíková
riaditeľka ľudských zdrojov, členka dozornej rady Doprastav, a.s.

Keby mi dnes dal niekto otázku, či odporúčam služby spoločnosti PSYCHOTREND, poviem iba toľko: "Kto neskúsil, neuverí!".
Ing. Pavel Geršl
oblastný manažér spoločnosti Best Consult Group s.r.o.

Ukázalo sa, že už po niekoľkých málo sedeniach si odborný poradca rýchlo získal dôveru a dokázal identifikovať a pochopiť potreby účastníkov poradenstva. Svojim poradenským prístupom prispel k lepšiemu poznaniu ich potenciálu ako aj ich slabších stránok.
Ing. Richard Páleník
riaditeľ pre predaj a služby zákazníkom Telefónica O2 Slovakia, s.r.o.

Ľuboš Ďurdiak je človek s mimoriadnou schopnosťou v pozitívnom zmysle slova vidieť "do človeka". Jeho analyticko - psychologické danosti sú nezvyčajné. Je až neuveriteľné, že celý proces sa "odohrá" za relatívne krátky čas, ale tento čas určite patrí k tým, na ktorý sa nezabúda.
Ing. Milan Jalšovský
riaditeľ obchodného zastúpenia pre SRSCHRACK SECONET AG

Doterajšie skúsenosti s poradenskou a školiacou činnosťou boli úplne iné a originálny prístup PaedDr. Ľ. Ďurdiaka, PhD. dokázal zmeniť názor na poradenstvo aj tých najväčších skeptikov.
Ing. Peter Daubner
riaditeľ obchodného zastúpenia CAPITOL, a.s.

Štýl fotografovania a výsledné fotografie, ktoré som si sama vyskúšala u doktora Ľuboša Ďurdiaka, sú o vystihnutí čŕt osobnosti človeka, jeho duše, je to ako dobrý portrét dobrého maliara. Takéhoto fotografa, ktorý je zároveň aj dobrým psychológom, odporúčam každému.
MUDr. Jana Kelová, CSc.
majiteľka spoločnosti Benevita s.r.o.

Prejsť na:

google.com/+ĽubošĎurdiak

VŠETKY REFERENCIE

My v médiách

Rýchly kontakt

Objednávka

E-poradňa
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie